Podhale Nowy Targ – Lodowisko

Podhale Nowy Targ to najbardziej rozpoznawalny i utytułowany klub w historii Polski, Popularne „Szarotki” wygrywały aż 19 razy tytuł Mistrz Polski w hokeju na lodzie. W tym artykule poznasz historię hali sportowej tego klubu. Zapraszamy do lektury…

Początki hokej na lodzie w Nowym Targu

Klub TS i KS Podhale Nowy Targ powstał 26 listopada 1932 roku – grupa zapaleńców dała wtedy początek fantastycznej historii w polskim hokeju na lodzie, która trwa aż do obecnych czasów. Początkowo była tylko sekcja piłkarska, ale po paru latach powstała też sekcja hokejowa.

Pierwszy oficjalny mecz w hokeju na lodzie drużyny Podhala Nowy Targ datuje się na 1943 rok, gdzie zespół ten sensacyjnie pokonał renomowaną wtedy krakowską drużynę Olsza 3:2. W początkowym okresie istnienia rozgrywek hokeja na lodzie w Nowym Targu (lata 1943-1952) mecze musiały się odbywać na naturalnych lodowiskach.

Nowa lodowisko Podhala Nowy Targ

6 grudnia 1952 roku oficjalnie zostało oddane do użytku nowe lodowisko, razem z widownią. Już wtedy planowano budowę maszynowni do sztucznego zamrażania tafli. W 1961 roku udało się to wreszcie zrobić i w dniach 18-19 listopada otwarto w Nowym Targu sztuczne lodowisko. W pierwszym oficjalnym meczu na sztucznej nawierzchni popularne „Szarotki” pokonały rywali z Pomorzanina aż 6:1 oraz 8:1.

W latach 1952-1967 mecze hokeja na lodzie musiano rozgrywać pod gołym niebem, co nastręczało dużych trudności. Nierzadko kibice musieli pomagać przy odśnieżaniu zasypanej tafli. Zdarzało się też, ze grano przy siarczystym mrozie, który mocno dawał się we znaki zawodnikom. Nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu w 1958 roku pierwszego medalu Mistrzostw Polski (na początek brązowego).

Budowa zadaszonej hali sportowej Podhala Nowy Targ

W 1966 roku zespół „Szarotek” zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie. A już w następnym roku rozpoczęto budowę zadaszonej hali sportowej z lodowiskiem i widownią. W 1975 roku obiekt został ukończony i oddany do użytku. W tym czasie Podhale Nowy Targ był już potęgą na hokejowej mapie Polski. W latach 1971-1979 niepodzielnie panował w krajowych rozgrywkach, rok w rok zdobywając Mistrzostwo kraju, co do dzisiaj jest niepobitym rekordem.

Późniejsze modernizacje hali

W 1993 roku w Nowym Targu zorganizowano zimową Uniwersjadę dla młodzieży i zdecydowano o pracach budowlanych hali sportowej. Głownie dotyczyły one dachu i ścian szczytowych. Dodatkowo wymieniono oświetlenie oraz bandy wokół tafli lodowej.

W 2001 roku odbyła się w mieście kolejna Uniwersjada i po raz kolejny odnowiono obiekt. Wyremontowano szatnie, ławki zostały zastąpione przez krzesełka. Zmieniono też nagłośnienie hali i zamontowano nowy system zegarowy. W następnych latach doszły nowe inwestycje – zakupiono nową rolbę, wymieniono system chłodzenia z użyciem glikolu, pomalowano też konstrukcję dachu.

Możesz również polubić