Dożywotnia kara za komentarz sędziego w czasie rozgrywki NHL.

Tim Peel dożywotnio ukarany za komentarz sugerujący sprzyjaniu jednej z drużyn. National Hockey League bez zawahania zdyskwalifikowało sędziego z blisko 30-letnim stażem w sędziowaniu. Czy decyzja władz NHL była słuszna?

Do wydarzenia doszło podczas meczu pomiędzy Nashville Predators – Detroit Red Wings.

Sędzia Peel podczas drugiej tercji zadecydował o wymierzeniu kary szwedzkiemu napastnikowi Viktorowi Arvidssonowi. Zdaniem sędziego, zawodnik Predators, celowo potknął się o bramkarza Red Wings. W opinii wielu, sytuacja była dyskusyjna, ale to słowa Tima Peela wzbudziły ogromne kontrowersje i doprowadziły do zdecydowanych kroków i poważnych konsekwencji w stosunku do sędziego. W czasie rozgrywki każdy sędzia ma przypięty do swojego uniformu mikrofon. Urządzenie musi być bardzo czułe, ponieważ umożliwiło wychwycenie komentarza sędziego Tima w trakcie egzekwowania kary. Stwierdził on, że zdarzenie nie do końca było faulem, ale chciał dać, nauczkę Drapieżcom. Zawodnik Viktor Arvidsson zgodnie z wolą sędziego musiał zejść z boiska i skierować się w stronę boksu. Wynik 2-0 dla Predators nie stworzył tylu kontrowersji co komentarz Peela. Kibice głośno komentowali zdarzenie. Zdaniem jednych, takie sytuacje w hokeju to normalność, inni twierdzili, że jest ono niegodne sędziego. Sprawą błyskawicznie zainteresowały się władze NHL. Zdarzenie dokładnie przeanalizowano. Decyzja została podjęta w trybie natychmiastowym — Peel już nigdy nie poprowadzi meczów w NHL. Wiceprezes Colin Campbell powiedział, że główną wartością dla NHL jest uczciwość, która musi być stosowana podczas rozgrywek. Sędzia powinien się nią kierować podczas wykonywania swoich obowiązków, niestety postępowanie Tima Peela stoi w opozycji do obiektywnej oceny rozgrywek. Jest to uzasadnienie dla rozwiązania współpracy z Peelem.

Sędzia Peel był związany z NHL od 1999 roku. Po sezonie 2020/2021 planował udać się na emeryturę. Ma na swoim koncie ponad 1300 spotkań rundy regularnej. Dodatkowo był rozjemcą podczas igrzysk olimpijskich z 2014 roku, które odbyły się w Soczi. Co ciekawe, Tim Peel był już wcześniej na ustach wszystkich kibiców hokeja. W 2018 roku, podczas spotkania Blues z Panthers krążek uderzony przez hokeistę odbił się od Peela i wpadł do bramki Panthers. Sędzia przez dłuższą chwilę nie mógł podnieść się z lodu. Pomimo pierwszej decyzji, uznającej bramkę, zadecydowano, że musi zostać unieważniona, ponieważ kłóci się z regulaminem NHL.

Reakcja NHL w sprawie Tima Peela uznawana jest za bardzo surową. Zdaniem niektórych, nie była sprawiedliwa, ponieważ zdanie mogło zostać wyjęte z kontekstu. NHL nie ma w tej sytuacji złudzeń i uznaje wymierzoną karę za prawidłową.

Możesz również polubić